1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Omuz Kası Geliştirme

Omuz genişletme hareketleri, kaslı ve hoş bir vücuda sahip olmak için uygulanan hareketlerin anahtarı rolündedir.

Omuz Kası Geliştirme
0

Omuz genişletme hareketleri, kaslı ve hoş bir vücuda sahip olmak için uygulanan hareketlerin anahtarı rolündedir.

Vücut üst bölüm kaslarının çalıştırılmasında en etkili hareketler olan bu hareketler, özel spor salonlarında uygulanabildiği evde de uygulanabilir. Bu yazımızda sizlerle halter ve dambıllar ile omuz hareketleri yapmanın detayları paylaşacağız. Bu özel hareketler ile kısa sürede daha geniş ve daha düz omuzlara sahip olabilirsiniz.

Geniş omuzlar, fit ve hoş bir vücudun olmazsa olmazları arasındadır. Kaslı ve düzgün bir vücuda sahip olmak için atılan ilk adımlar arasında yer alan omuz geliştirme hareketleri, setler halinde uygulanabilen özel hareketlerdir. Evde omuz genişletmek için uygulanabilecek en etkili 5 hareket ev bu hareketlerin uygulanışlarını şimdi paylaşıyoruz.Ön Dambıl Kaldırma: Hareket için ayaklarınızı omuz hizasında açın. Dambılları iki yanınızda tutun.

Derin bir nefes alın sırası ile bir sağ, bir sol dambılı omuz hizasına kadar kaldırın. Her dambıl kaldırışta nefesinizi verip indirişte nefes alın. Bu hareketi kendi beden gücünüz ve egzersizlere başlama zamanınıza göre ayarlayabilirsiniz.Ön Halter Kaldırma: Dambıl ile yapılan hareketin halter ile yapılan türü olan ön halter kaldırma, ön, orta ve arka omuz kaslarının çalışmasını sağlar.

Hareket için ayaklar omuzlar ile aynı hizada halter baldırın üzerinde konumlandırılmış şekilde derin nefes alın. Halteri iki eliniz ile omuz hizasına yükseltip nefes verin. Daha sonra yeniden bekleme pozisyonu için halteri nefes alın. Bu hareketi de vücudunuzun alışkanlığına göre istediğiniz sayıda yapabilirsiniz.

Lateral Raises Hareketi: Orta ve ön omuz kaslarının çalışmasını sağlayan bu özel hareket için ayaklarınızı omuz hizasında açın. Her iki elinize birer adet dambıl alın. Kollarınızı yana açın, dambılları omuz hizasında kaldırın. Dambılları omuz hizasına kaldırdığınızda nefes verin, aşağıda olduğunda nefes alın. İstediğiniz kadar uygulayabileceğiniz bu hareket en iyi omuz hareketleri arasında yer alıyor.Front Press Hareketi: Omuz geliştirme çalışmalarında yan ve ön omuz kaslarının çalıştırılmasında etkili olan bu özel hareket için dik olarak oturun.

Bar ya da halteri kollarınız ile göğsünüze indirin, nefes alın. Göğüs hizasında barı biraz tutun ve baş kısmınızı hafif geçecek şekilde yukarı kaldırıp nefer verin. Hareketi istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.Back Press Hareketi: Orta ve arka omuz kaslarını geliştirmek için bu hareket uygulanabilir. Bunun için dik şekilde oturun, halter ya da barı iç kısmından kavrayın. Bu sırada nefes alın.

Barı ense hizasına indirip nefes verin. Yeniden baş üzerine getirin ve nefes alın. Bu şekilde harekete devam edin.Omuz geliştirmek için en etkili hareketlerden olan yukarıdaki hareketleri istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Uygulama aşamasında kendinizi zorlamadan bu hareketleri belirli tempoda ve belirli düzende yaparak kısa sürede geniş omuzlara sahip olabilirsiniz.

Yukarıda örnek olarak verdiğimiz omuz kası geliştirme hareketleri, farklı aletler ile uygulanan hareketlerdir. Bu özel hareketlerin yanında evde aletsiz olarak da uygulanabilecek omuz kası geliştirme hareketleri bulunmaktadır.

Herkesin çok rahat bir şekilde uygulayabileceği bu hareketleri düzenli uygulayarak harika omuz yapısına sahip olabilirsiniz.Hem kadınların, hem de erkeklerin rahatlıkla uygulayacağı bu omuz kası geliştirme hareketlerini doğru şekilde uyguladığınızdan emin olmak için ilk uygulamalarda spor öğreticilerinden destek alabilirsiniz. Vücudunuz alıştıktan sonra aynı hareketlere kendi başınıza devam edip omuz kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap