1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Smoothie Nedir?

Smoothie, meyve ve sebzeler ile elde edilen alkolsüz bir tür içecektir.

Smoothie Nedir?
0

Smoothie, meyve ve sebzeler ile elde edilen alkolsüz bir tür içecektir.

Soğuk olarak tüketilen bu içecek, son dönemlerden ülkemizde de adını duyurmaya başlamıştır. Özellikle sağlıklı beslenme ve vücudunu zararlı toksinlerden arındırma adına araştırmalar yapan kişiler, bu özel içecek türü ile mutlaka karşılaşmıştır.Sağlıklı beslenmek isteyen ve bunun için doğal içecekler tüketmek isteyenlerin tercihleri arasındadır smoothieler.

Kullanılan malzemeye göre isimlendirilen bu özel içecekler yaz-kış soğuk olarak tüketilir. Yazın en sıcak günlerinde özel olarak buz eklemesi de yapılıp daha soğuk ve daha ferahlatıcı bir karışım hazırlanabilir. Her mevsim tüketilen smoothielerin hazırlanmasında mevsim meyveleri ve sebzelerinin kullanılması çok önemlidir.Kış aylarında meyveli içecek tüketmek isteyenlerin en çok tercih ettiği smoothie türü muzlu smoothie çeşitleridir.

Muzun yanında başka malzemeler eklenerek de çeşitlendirilebilen bu özel içecekler daha sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Yazın en çok tüketilen smoothie türü ise çilekli smoothie türüdür. Yazın taze taze olarak hazırlanıp tüketilen çilekli smoothilerin buzlu çeşitleri daha fazla tercih edilmektedir.Smoothie, kelimesi İngilizce pürüzsüz kelimesinden türetilmiş bir kelimedir.

Kelime anlamı gibi pürüzsüz bir görüntüsü olan bu meyve kokteyleri, milk-shake’ye benzer. İçinde süt olduğu için milk-shake tüketemeyenler için hoş bir alternatif olan smoothielerin görüntüsü kadar tadı da bu içecekleri andırır. Her mevsim evde hazırlanıp tüketilebilecek olan bu özel içecekleri dış mekanlarda da sıkça hazır olarak bulabilirsiniz.Smoothie, son zamanlarda ülkemizde daha fazla yaygın olmayan başlayan bir içecektir.

Evlerde çok rahat bir şekilde hazırlanan içeceklerin kıvamı, katı ile sıvı arasında bir koyuluğa sahiptir. Bu özelliğinden dolayı doyurucu özelliği bulunan smoothieler, diyetlerde ya da normal ara öğünlerde sıkça tüketilebilir.

Daha çok meyveler ile hazırlanan soğuk içeceklerin, sebze ile hazırlananları da mevcuttur. Yeşil meyveler ile birlikte birleştirilip hazırlanan bu özel karışımlara yeşil smoothie adı verilir. Genelde kilo vermek, yağ yakmak için kullanılan yeşil smoothie nedir sorusuna en kısa şekilde doğal, yeşil besinler ile hazırlanan soğuk içecek türü diyebiliriz.

Kalori yönünden düşük olan bu içecekler, doyurucu bakımından ise oldukça yüksek seviyelere sahiptir.Evde smoothie blender ile hazırlanabilir. Kullanmak istediğiniz meyve ya da sebzeleri güzelce yıkayıp çok küçük olmayan parçalara bölün. Ardından bir kase içine koyun ve blender ile püre haline gelene kadar ezin.

Ezdiğiniz malzemeleri karıştırıp buz ya da tatlandırmak için özel malzemeler ekleyip bardaklarda servis yapabilirsiniz.Eğer blenderde ezmek zor gelirse ya da sırf bunun için blender almayı düşünüyorsanız, özel smoothie makinesi çeşitlerinden yana da tercihinizi kullanabilirsiniz. Bu özel ürünler ile daha kısa sürede, daha zahmetsiz olarak smoothielerinizi hazırlayabilirsiniz.

Yine kullanmak istediğiniz malzemeleri yıkayıp temizleyin. Büyük parçalar halinde kesin ya da bütün olarak koyun. Makinenin kapağını kapatın ve mutfak robotu gibi çalıştırın. Malzemelerin hepsi karışıp pürüzsüz kıvam alınca soğuk meyve kokteylinizi tüketebilirsiniz.

Smoothieyi yetişkinler sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için tüketmektedir. Meyve ya da sebze yemekten hoşlanmayan çocuklar için de bu özel meyve kokteyleri hoş bir seçenek olabilir. Soğuk olarak tüketilmesi gereken smoothieleri çocuklar için hazırlarken mevsim meyvelerinden ve tatlı türlerinden olmasına özen gösterin.

Katkı maddesi olmayan, doğal meyvelerin kabuklarını soğup özel makinesi ya da blender seti ile soğuk içeceği hazırlayabilirsiniz. Farklı smoothie tarifleri ve yapımında dikkat edilmesi gerekenleri sitemizde yer alan diğer konulardan araştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
331740327_3358013331180948_5183099070867705860_n

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap