1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri

UEFI Nedir? Nasıl Kullanılır?

UEFI Nedir? Nasıl Kullanılır?
0

UEFI Nedir? UEFI eski BIOS’un yerini alan yeni nesil anakart kontrol yazılımıdır. UEFI sayesinde, BIOS sanki bir işletim sistemi gibi görünmekte ve tüm ayarları fare ve klavye ile kolaylıkla yapabilirsiniz. UEFI modu kullanıcılara pek çok artı sağlıyor. Öncelikle dilerseniz UEFI modunun ne olduğundan bahsedelim.

UEFI mod nedir?

UEFI modu, anakartların Bios’una eklenmiş olan yeni nesil bir özelliktir. UEFI mod sayesinde Bios ve bilgisayarlar performans ve kullanış açısından belli bir yol kat etmiş durumda. Çünkü UEFI destekli bir anakartın Bios’u çok daha gelişmiş olmaktadır. Bununla birlikte UEFI anakartlar eski nesil Bios arayüzlerine göre çok daha modern ve üst düzey bir yapıya sahiptir.

UEFI teknolojisi bilgisayarın performansına ne gibi etkiler sağlıyor?

UEFI teknolojisinin bilgisayarınıza kattığı en belirgin ve en dikkat çekici özellik normalinden kat be kat daha hızlı açılmasıdır. UEFI teknolojisi sayesinde bilgisayarınızın disk yapısı GPT olmaktadır ve GPT disk yapısı normal Windows disk yapılarına nazaran bilgisayarınızın çok daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.

UEFI teknolojisi nasıl aktif edilir?

UEFI teknolojisini kullanabilmeniz için en öncelikle UEFI destekli bir anakarta sahip olmanız gerekmektedir. Eğer UEFI destekli bir anakarta sahipseniz UEFI formatında bir Windows kurulumu yaparak UEFI teknolojisini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap